zpátky

#návrh
#objednávka
#rostliny
#realizace

Od snů k výkresům

O cestě od prvních nápadů, výstřižků z časopisů, o prvních pokusech a omylech a o tom, že schůzka se zahradním architektem je jen začátek pořádné jízdy

25/1/2021
Sto a jedna otázka vedou k vysněné zahradě.

Cesta od prvních nápadů, špendlení obrázků na nástěnku korkovou nebo virtuální, listování v barevných katalozích okrasných školek k vlastní zahradě někdy trvá pár měsíců, jindy se ale vine celé roky. Mnoho milovníků zahrad se rozhodne jít do realizace na vlastní pěst. Cestou menších či větších pokusů, sem tam i omylů nebo naopak pěstitelských trofejí, dopracují se po letech k vlastní oáze, které k dokonalosti chybí snad jen ovladač na počasí. Pro ty méně smělé však existuje pravá ruka - zkušený zahradník nebo zahradní architekt. Jak taková pomoc probíhá a v čem vám ulehčí život?

Na konzultační schůzce se budeme pořád ptát.

Na začátku všeho je nezávazná konzultační schůzka. Není se čeho bát, nejde o návštěvu u zubaře. Slouží k úvodnímu oťukání. Máme vždycky spoustu otázek, ale naším cílem je především naslouchat. Poznat vás, investory, a zjistit, co od zahrady očekáváte a potřebujete. A pro vás je první schůzka dobrá v tom, že zjistíte, jaký člověk stojí za vizitkou nebo mailem a jestli je vaše "krevní skupina".

Chcete-li se na schůzku dopředu připravit, popřemýšlejte o odpovědích na otázky kdo bude zahradu užívat, co vše chci na zahradě dělat, jakým aktivitám se věnovat, kdo bude o zahradu pečovat. Zajímat se budeme o děti a jejich věk. Jinak budeme přemýšlet o zahradě s herními prvky pro předškolní děti, jinak ji uzpůsobíme pro život teenagerů. Důležitá mohou být i pohybová omezení či alergie. Ptát se vás budeme na váš volný čas - máte zelené prsty a každou chvilku něco sázíte, sklízíte a opečováváte? Nebo dáte raději přednost odpočinku v houpací síti s knížkou v ruce? Jste králem grilu a chcete mít po ruce čerstvé jahody, rajčátka a bylinky? Skrývá se ve vás sportsman a nejvyšší metou je bazén s protiproudem? Abychom neopomněli praktické věci - budeme na pozemku umisťovat zahradní domek na nářadí, saunu, dřevník nebo kotec pro psa? Uvažujete o automatické závlaze? Můžeme umístit kompostér pro zpracování biologického materiálu ze zahrady? A jaké máte vztahy se sousedy? Určitě není na škodu s sebou na schůzku vzít několik inspiračních fotografií nebo obrázků, abychom si názorně ukázali, co bude našim společným cílem.

Takhle rozepsáno to vypadá složitě, ale schůzka trvá většinou hodinku až dvě. A když se cokoliv opomene, vždy si můžeme zavolat, napsat a důležité ještě doplnit. Na základě naše rozhovoru získáme základní představu, jaký návrh zahrady budeme tvořit, abyste byli s výsledkem spokojení. Poté jsme schopní individuálně nacenit naši práci. Po schválení nabídky začíná naše práce na projektu. Během ní se setkáváme, telefonujeme nebo využíváme elektronické komunikace a konzultujeme návrhy. Nejdříve vypracujeme studii a poté celkový projekt.

Co vše projekt obsahuje a jak vám pomůže při realizaci, o tom zase příště.

blog

#květiny
#léto
#rostliny

První pomoc ze zahrady

O léčivých rostlinách babiččiny zahrádky, o babských radách, o výrobě domácí kosmetiky i o poznávání tajů bylin

číst

blog

#květiny
#rostliny
#realizace

Smrtící krása

O rostlinách, jež klamou tělem, o obezřetnosti, při výběru květin do zahrádky i domova a o tom, že ochutnávat máme jen rostliny, které bezpečně poznáme

číst

blog

#jaro
#květiny
#rostliny

Trávník k nakousnutí

O počasí, které láká k procházkám, o tom, že se máme koukat pod nohy a o tom, že i trávník je někdy k sežrání

číst
více