zpátky

#jaro
#květiny
#léto
#rostliny

Květy v kuchyni

O jedlé kráse, o zmlsaných labužnících i podstrojujících kuchařích, o tom, co se hodí vysít a vysázet do truhlíku a o tom, že už to tu všechno jednou bylo

14/7/2020
Nemusíte hned sklidit celou babiččinu předzahrádku, abyste si zpestřili jídelníček. Vybírejte jen ty květy, která znáte a víte, že jsou jedlé!

Jedlé květy si razí cestu na náš stůl!!!

Ne, nechystáme se polepit titulní stránky bulvárních plátků záplavou kytek. Ale tenhle trend posledních pár let si pár vykřičníků zaslouží. Kdo se totiž občas vypraví na oběd či večeři do lepší společnosti, nemohl si nevšimnout, že mu na talíři, kromě hezky vyzrálého steaku, krémově jemné omáčky a pošírované zeleniny přistálo taky pár oku lahodících kvítků. Ne, nejde o intervenci veganů, kteří nám pod zástěrkou barevné parády chtějí ten kousek masíčka nenápadně uzmout. Ani renesance květinových dětí v závodních jídelnách se na nás nechystá. Pro někoho jsou květiny na talíři návratem k tradicím našich babiček a přirozeným spojením s přírodou. Pro jiného jde o moderní spojení krásy a křehkosti květin s novými chutěmi a vůněmi, které ozvláštní každý pokrm.

Jíme i očima

Barevné květy uplatníme v bezpočtu receptů a jídel. Ať už je použijeme ke zdobení dezertů, necháme je zazářit ve formě kostek ledu v horkém létě nebo je zamícháme do pestrého zeleninového salátu... Tady všude květy mohou zdobit.

Z receptů našich babiček se ale dočteme, že květy mohou hrát i hlavní roli. Co takhle sirup z bezových květů, kandované fialky, růžové želé nebo pampeliškový med? Také v řadě bylinných čajových směsí najdeme kromě kořenu a listu množství květů. Svou barvou vždy upoutají květy chrpy, divizny a slézu.

Vhodné květy můžeme sklízet na zahradě, na louce nebo pěstovat v truhlíku nebo květináči na balkoně. Protože květy rychle zavadají, pro použití za čerstva je sklízíme těsně před upotřebením. Abychom si květy uchovali na později, můžeme je také sušit, nakládat do octů a olejů nebo zamrazit do kostek ledu. Vždy konzumujeme pouze květy rostlin, které dobře známe a víme, že jsou jedlé. Nechceme si přivodit žaludeční nevolnost nebo otravu. Vyhýbáme se chemicky ošetřeným rostlinám a rostlinám napadeným chorobami či škůdci.

A co doporučujeme vyzkoušet?

Modré květy brutnáku chutnají po okurkách a krásně dozdobí studené letní polévky, fialové kvítky pažitky jsou jemně štiplavé a hodí se jako ozdoba tvarohových pomazánek a okvětní plátky měsíčku rozzáří čokoládový dort i zeleninový salát.

blog

#dřevo
#rostliny
#textil
#realizace
#substrát

Mulčovací textilie v zahradě

O reklamách, kterým není radno vždy věřit, o mulčování, které textilie nahradí, o půdě, kterou je třeba chránit a o trvalkách, které žádnou textilii nepotřebují

číst

blog

#rostliny

Řádný hospodář

O pořádku na zahradě, který dělá dobré sousedské vztahy, o zodpovědnosti za vlastní majetek a o tom, že nicnedělání může znehodnotit pole i louky

číst

blog

#jaro
#zima
#rostliny
#substrát
#květiny

Vyséváme nejen zeleninu

O přípravách na zahradnickou sezónu, o předpěstování zeleninové sadby, vhodných termínech a zmrzlých mužích, kteří nás někdy brzdí v rozletu

číst
více